Michael Laudrup og Swansea er godt i gang med at sikre, at de også i næste sæson kan spille med i midten af Premier League. De har hentet José Canas o
…
Michael Laudrup og Swansea er godt i gang med at sikre, at de også i næste sæson kan spille med i midten af Premier League. De har hentet José Canas og Jordi Amat og forlænget lejeaftalen med Jonathan de Guzman.
Linket til Vitesses Wilfried Bony ser ikke ud til længere at være så varm, men til gengæld er Laudrup i gang med at sikre sig Bafetimbi Gomis fra Lyon og Espanyols ghaneser Mubarak Wakaso.
Ghanasoccernet.com skriver, at Wakaso i denne uge bliver præsenteret i Swansea, mens Lyon overfor L’Equipe gør det klart, at de vil af med Gomis, og at de egentlig troede, at handlen var i hus.
– Jeg havde følelsen, og jeg var næsten sikker på, at vi havde overbevist Bafe. Swanseas formand kom til Lyon for at underskrive kontrakten, og vi tjekkede, at tilbuddet var over det, Bafe tjener i Lyon, siger præsident Jean-Michel Aulas.
Lyon vil sælge Bafetimbi Gomis på grund af dårlig opførsel. Klubben bekræfter ligeledes på sin hjemmeside, at de er i realitetsforhandlinegr om et salg. Derfor er det formentlig også et spørgsmål om tid, før Gomis er fortid i den franske klub, så mon ikke Swansea snart kan sige goddag til den stærke franske angriber.
Mubarak Wakaso kan spille i både angrebet og på midtbanen.
Source: http://www.tipsbladet.dk/nyhed/premier-league/swansea-naermer-sig-flere-angribere
